Robomaticon – wyjątkowe igrzyska robotyczne

Już po raz dziewiąty roboty opanowały Gmach Główny Politechniki Warszawskiej. 9 marca 2019 roku w tym zabytkowym miejscu odbył się  Międzynarodowy Turnieju Robotów Mobilnych Robomaticon 2019.

To niezwykłe wydarzenie daje zawodnikom szansę do zaprezentowania swoich umiejętności, a fanom robotyki możliwość doznania emocji towarzyszących rywalizacji. Podczas imprezy roboty ścigają się, walczą ze sobą, pokonują przeszkody oraz wykonują wiele innych zadań w różnorodnych konkurencjach. Nasze koło naukowe na podbój Warszawy wysłało trzy roboty.  W konkurencji Freestyle Adrian Luberda zaprezentował konstrukcję SPHERE, która powstała w ramach pracy inżynierskiej. Jest to robot sferyczny, który porusza się za pomocą wewnętrznego wahadła z przeciwwagą. Wahadło wychylone z położenia równowagi zmienia rozkład masy i powstaje moment siły obracający sferą w której umieszczony jest robot. Mimo, że robot nie zdobył miejsca na podium, to przyciągał uwagę wielu zaciekawionych dzieci i dorosłych swoją niezwykłą formą. Niestety nie wszyscy członkowie koła mieli tyle szczęścia. Z powodu problemów technicznych MicroMouse i MiniSumo ostatecznie nie wzięły udziału w zawodach.

 
Świetna organizacja, szeroki wybór konkurencji, przyjazna atmosfera i moc atrakcji dla gości sprawia, że inicjatywa koła naukowego Politechniki Warszawskiej – Robomatic z roku na rok zyskuje na popularności i przyciąga coraz więcej osób. Mamy nadzieję, że przyszły rok będzie dla nas bardziej pomyślny i następnym razem bez przeszkód stawimy czoła wyzwaniom mistrzostw.