Autonomiczny Robot Dostawczy

Każdego dnia na świecie testowane są rozwiązania mające ograniczyć udział człowieka w transporcie. Ciągle słyszy się o nowych dokonaniach pojazdów autonomicznych. Dlaczego zamiast to widzieć tylko o tym słyszymy? Chcemy to zmienić!

Budujemy pojazd, którego zadaniem będzie samodzielne poruszanie się po kampusie AGH i wykorzystamy go do przewożenia przesyłek pomiędzy budynkami uczelni. Robot będzie w stanie omijać przeszkody dzięki informacjom zbieranym z otoczenia. Miejsce na paczki będzie zabezpieczone, co uniemożliwi dostęp niepowołanych osób, a zastosowanie ekologicznego, elektrycznego napędu ograniczy generowany hałas oraz emisję trujących substancji.

Możliwości rozwoju takich robotów ogranicza tylko nasza pomysłowość. Mogą mieć wiele zastosowań: od dostarczania listów i paczek poprzez pomoc w zakupach aż po dowóz pizzy do naszego domu. Ich przewaga nad tradycyjnymi metodami transportu leży w omijaniu zakorkowanych ulic poruszając się chodnikami. Ponadto nie przeszkadzają im ciężkie warunki atmosferyczne oraz nie generują smogu.

Na obecną chwilę wizja samodzielnie poruszających się robotów w ruchu miejskim jest ciężka do wyobrażenia. Pamiętajmy jednak, że niedawno podobnie myślano o dronach, które ostatecznie na dobre zagościły w naszym świecie i ich widok już nikogo nie dziwi.

 

Zespół:

  1. Koordynator: Jakub Gizowski jakub.gizowski@gmail.com