Kraksat

KRAKsat to projekt wysłania eksperymentalnego satelity badawczego na orbitę okołoziemską przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jagiellońskiego. To jeden z pierwszych w Polsce satelit typu Cubesat i pierwszy na świecie, który do sterowania położeniem wykorzystywać będzie koło zamachowe oparte na ferrofluidzie, czyli cieczy magnetycznej.

KRAKsat to sześcian o krawędzi równej 10 centymetrów i wadze zaledwie jednego kilograma. Przeciętny człowiek mógłby bez problemu zmieścić go w swojej dłoni. Mimo swoich niewielkich gabarytów ma przed sobą wielkie zadanie! Satelita będzie okrążać Ziemię na wysokości 400 km (czyli więcej niż odległość między Krakowem a Warszawą, Wrocławiem czy Lwowem). Przedtem jednak czeka go lot na pokładzie rakiety Antares i statku Cygnus. Na platformie satelitarnej SR-NANO-BUS spółki SatRevolution, razem z satelitą Światowid trafi, na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, skąd astronauci wyrzucą ją przez specjalną śluzę w przestrzeń kosmiczną.

Następnie dokona pomiaru temperatury, indukcyjności pola magnetycznego, natężenia światła i wielu innych czynników, które członkowie projektu chcą zbadać, korzystając ze swojej obecności w kosmosie. W tym czasie niepozorny satelita musi sprostać naprawdę ekstremalnym warunkom panującym w jonosferze, takim jak duża amplituda temperatur (od −170C do 110C!), niskie ciśnienie, mikrograwitacja czy zjonizowane gazy. Po trzech miesiącach ciągłych pomiarów i eksperymentów satelita wytraci prędkość i spali się w atmosferze.

Głównym celem projektu jest przetestowanie innowacyjnego w dziedzinie technologii satelitarnej sposobu manewrowania obiektem znajdującym się w kosmosie. Koło zamachowe oparte na cieczy magnetycznej może okazać się w przyszłości tanią alternatywą dla wielu droższych i bardziej wymagających technik sterowania satelitą, a zespół KRAKsat jako pierwszy na świecie sprawdzi, czy jest to rzeczywiście możliwe.

Kontakt:

Strona internetowa: https://www.kraksat.pl/space/
E-mail: media@kraksat.pl
Jan Życzkowski koordynator projektu: jan.zyczkowski@kraksat.pl

Lista członków projektu:

AGH: Artur Hadasz, Dominik Markowski, Piotr Mikołajek, Krzysztof Szewczyk, Jan Życzkowski, Kamil Serafin, Jakub Piszczek, Piotr Ziębiński, Michał Zieliński, Paulina Zubrzycka, Weronika Grzelka, Rafał Janiczak, Natalia Przech, Bart Kestrel, Maciej Aleksandrowicz

UJ: Alicja Kubera, Mariusz Borkowski, Hubert Milczarek, M. Prokop, P. Zalecki, M.Zielinski